fbpx

Stok Fotoğrafçılık

İçindekiler

Stok Fotoğrafçılığı Nedir ?

Benim de uzun zamandır merak ettiğim ve ilk duyduğumda şaşırdığım bir para kazanma kolu aslında stok fotoğrafçılık. Tanımına gelecek olursak eğer, fotoğrafçıların çektiği yüksek kalitede fotoğrafların belirli sitelerde stoklanıp ücret karşılığında indirilebilmesi diyebiliriz. Peki insanlar neden fotoğraf satın almaya ihtiyaç duysun ? Biliyorsunuz ki yapacağınız herhangi bir iş için hangi alan olursa olsun reklama ihtiyacınız var. Ya da bir bilgilendirme broşürü veya dergi hazırlarken her zaman konuyu fotoğraflarla destekleme ihtiyacı duyarsınız. Sitene ekleyeceğin bir yazı için konuyla alakalı bir görsele ihtiyaç oluşur. Blog sayfanda yer vereceğin ‘ Fotoğraf Makinesi İçin Lens Seçimleri’ başlıklı bir yazıda bir makine ve lenslerin olduğu hoş bir görsele ihtiyaç duyabilirsin. Dijital ortamda bir diyet listesi yazısı okuduğunuzda renkli sebze ve meyvelerin veya tahıl ürünlerinin iç içe olduğu renkli bir görsel göze çarpar genelde. Hangi içeriğe bakarsanız bakın konuyla bütünleşecek kaliteli ve konsept fotoğraflar mutlaka oradadır.

İnşaat sektörüyle ilgili bir haber yapan kişi fotoğrafta baretli bir mühendis ve binaların bir arada olduğu bir görsele ihtiyaç duyabilir. O görseli birisi sizin için çoktan çekip internet ortamında stok haline getirmiştir. İşte stok fotoğrafçılık böyle bir yan kol diyebilirim .

stok fotograf ornegi
Her Fotoğraf Stok Olarak Yüklenebilir mi ?

Böyle bir şey maalesef mümkün değil. Bu noktada profesyonelliğinizi konuşturmanız gerekiyor. Tabi ödeme alacaksanız fotoğraflarınızın gerçekten kaliteli olduğuna öncelikle yüklediğiniz siteyi ikna etmeniz gerekiyor. Her sitede aynı şekilde olmamakla beraber ben size kendi deneyimim üzerinden adımları anlatacağım.

Siteye üyelik oluşturup hesabınızı doğrulamak birinci işiniz tabi ki. Üyeliğinizi oluşturduktan sonra seçtiğiniz fotoğrafları yükleyin. Fotoğraflar yüklendikten sonra fotoğrafa belirli içerik etiketleri girmeniz fotoğrafın ön plana çıkması için çok önemli. Örneğin ağaç çektiyseniz ağacın türünden (#pinetree) fotoğrafın temasına kadar (#nature , #natural ) özelden genele bir etiketleme yapabilirsiniz. Yine – yüklediğiniz siteye göre – fotoğrafın nerede çekildiği, içerisinde spesifik bir alan bulunup bulunmadığı soruluyor. Bu sorular izne tabii olup olmamasının anlaşılması açısından soruluyor. Bu işlemleri geçip fotoğrafı onaya gönderdiğinizde geriye onayı beklemek kalıyor. Eğer fotoğrafınızda kalite veya telifle ilgili sorunlar bulunuyorsa fotoğrafınız kabul edilmiyor ve bulunan problemler de size iletilerek reddediliyor. Bu hatalarınızın farkına varmanız için güzel bir geri dönüş aslında. Eğer reddedilirse denemekten vazgeçmeyin : ) Sorunsuz bir şekilde yüklenirse de, fotoğrafınızın dikkat çekiciliğine ve öne çıkma durumuna göre stok fotoğrafçılığından para kazanmaya başlayabilirsiniz. Kolay gelsin.

Shutterstock  sitesi en bilinenlerden bir tanesidir. Ziyaret ederek stok fotoğrafları inceleyebilirsiniz.

 

 

 

Sizi Arayalım

Aşağıdaki formu doldursanız, kısa süre içinde sizinle iletişime geçeceğiz.