Fotoğrafların Değeri

Kimileri, fotoğraf çekmenin ‘ışığı kullanarak yazı yazmak ve tarihe not düşmek’ olduğunu söyler. Çünkü çekilen fotoğraf, içinde binlerce anıyı ve duyguyu barındırır. Fotoğrafların en değerli yanı; yıllar sonra dahi baktığınızda, fotoğrafta sadece kameraya bakıp gülümseyen birini görmemenizdir. Fotoğrafta görünmeyen yerleri de anımsarsınız. O anın size hissettirdiklerini de… Zamana karşı olan direnişinizi ve nasıl değiştiğinizi de…

 

Küçük bir çocuğun fotoğrafta gülen gözlerine bakarak içindeki neşeyi ve masumiyeti görebiliriz. Bir çiftin fotoğrafına baktığımızda yaşadıkları heyecanı ve telaşı hissedebiliriz. İhtiyar birinin fotoğraftaki yüz çizgilerinden, yılların onu ne denli yorgun düşürdüğünü de anlayabiliriz.

 

Dolayısıyla çekilen her fotoğraf ile bir hikaye anlatılır fakat bu hikayeyi anlatmak için sözcükleri kullanmaya gereksinim duyulmaz. İşte tam da bu yüzden, fotoğraflar tüm dünyanın bildiği evrensel bir dil gibidir. Dininiz, ırkınız, cinsiyetiniz, hangi dili konuştuğunuz fotoğraflar için hiç bir önem taşımaz. Fotoğraftaki değeri anlayabilmek için aynı dili bilmeye ihtiyaç bile yok. Sadece fotoğrafa bakarak anlatılanı görmek ve hislerimizi paylaşmak bizi bir yapmaya yeter. Birbirimizi anlamak ve bir olmak için basalım deklanşörlere! Hadi!

Filled Under : Blog